2016

Seime diskutuota dėl vaikų pasyvaus rūkymo prevencijos Lietuvoje

2016 04 28

2016 m. balandžio 18 d. Lietuvos Respublikos Seime vyko diskusija apie pasyvaus rūkymo prevenciją. Diskusiją organizavo LR Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisija kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų institutu, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu.

Renginyje buvo diskutuojama apie pasyvaus rūkymo poveikį vaikų sveikatai, vaikų apsaugos nuo pasyvaus rūkymo galimybes bei reglamentavimą.

Renginio metu Higienos instituto atstovės – Iveta Petraitytė ir Ieva Radzevičiūtė pristatė atliktos visuomenės sveikatos technologijos „Telefonu teikiamos konsultacijos norintiems mesti rūkyti“ veiksmingumo ir ekonominio efektyvumo vertinimo rezultatus. Surinkti moksliniai įrodymai atskleidė, kad telefonu teikiamos  konsultacijos norintiems mesti rūkyti  yra veiksmingos ir padeda asmenims atsikratyti šio žalingo įpročio. Apibendrintais mokslinių tyrimų duomenimis, metusiųjų rūkyti asmenų, kurie gavo minėtas konsultacijas, skaičius padidėja 29-34 proc. lyginant su asmenimis, kurie tokių konsultacijų negavo. Atlikus minėtos intervencijos ekonominio efektyvumo vertinimą nustatyta, kad Lietuvai tokių paslaugų teikimas būtų ekonomiškai naudingas - dėl pirmalaikių su rūkymu susijusių mirčių prarasto produktyvumo kaštus būtų galima sumažinti apie 13 proc.

Diskusijos metu pristatyto Europos mokyklinio amžiaus vaikų psichinės sveikatos tyrimo (SCMHE), atlikto 2010 metais, duomenimis, maždaug penktadalis (19,3 proc.) mamų ir ketvirtadalis (24,5 proc.) tėčių  Rytų Europos šalyse ir dešimtadalis (10 proc.) mamų bei 12,1 proc. tėčių Vakarų Europos šalyse rūko būdami šalia savo vaikų. Lietuvoje 2012 metais atliktas suaugusių Lietuvos gyventojų gyvensenos tyrimas parodė, kad 23 proc. gyventojų rūko namuose.

Instituto specialistų nuomone, konsultacinė pagalba telefonu galėtų būti viena iš priemonių, padedančių apsaugoti vaikus nuo pasyvaus rūkymo.

Visą LR Seime vykusią diskusiją galite pažiūrėti paspaudę šią nuorodą.

Daugiau informacijos suteikti gali Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Technologijų vertinimo skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Radzevičiūtė tel. (85) 261 6681 arba el. paštu ieva.radzeviciute@hi.lt .