2016

Naujajame „Mokslo darbų“ serijos leidinyje – išvengiamo mirtingumo Lietuvoje alternatyvi prognozė atsižvelgiant į rizikos veiksnius

2016 12 27
Higienos institutas išleido naują „Mokslo darbų“ serijos leidinį „Išvengiamo mirtingumo Lietuvoje alternatyvi prognozė atsižvelgiant į rizikos veiksnius“. Tai jau 27 šios serijos leidinys, pristatantis atliktus tyrimus.
 
Anksčiau atlikti tyrimai neleidžia abejoti tuo, kad kai kurios mirties priežastys stipriai susijusios su rizikos veiksniais, kurių galima lengvai išvengti. Tokių rizikos veiksnių sąrašo pirmose vietose neabejotinai būtų rūkymas ir alkoholio vartojimas. Šie rizikos veiksniai daugelyje šalių siejami su pagrindine gyventojų mirties priežastimi – kraujotakos sistemos ligomis ir su kitomis ne mažiau dažnomis mirties priežastimis – piktybiniais navikais. Rūkymas taip pat siejamas su kvėpavimo sistemos ligomis ir kitomis mirties priežastimis, su kuriomis ryšys mažiau ištirtas, o alkoholio vartojimas – su išorinėmis mirties priežastimis, virškinimo sistemos ligomis ir kt.
 
Dažnai neįsivaizduojama, kokią riziką susirgti ir numirti nuo kai kurių ligų sukelia minėti žalingi įpročiai, ir tai, kad atsisakius rūkymo ir alkoholio vartojimo rizika, nors ir labai sumažės, tačiau niekada nepasieks žemiausio lygio. Tad nuolatos kyla abejonės, kiek vertingos rizikos veiksnių kontrolės priemonės ir kokia tikra nauda visuomenės sveikatai būtų pasiekta sumažėjus žalingų įpročių paplitimui.
 
Į šiuos klausimus padeda atsakyti australų sukurtas modelis Prevent, kuriuo pasinaudojus galima prognozuoti tikėtiną bendrą mirtingumą ir mirtingumą nuo kai kurių ligų remiantis duomenimis apie esamą gyventojų sveikatos būklę, rizikos veiksnių paplitimą. Pasitelkus Prevent galima numatyti, kas laukia ateityje, kalbant apie rūkymo ir alkoholio vartojimo sukeltus padarinius visuomenės sveikatai.
 
Modelis leidžia vieną rizikos veiksnį sieti su daugiau nei viena liga, ir viena liga gali būti siejama su keliais rizikos veiksniais. Simuliacijos procese atsižvelgiama į faktą, kad mirtingumas nuo ligos nesumažės iš karto, t. y. po to, kai pašalinamas rizikos veiksnys ar sumažinama ekspozicija, bet sumažės laikui bėgant, palaipsniui.
 
Leidinys skirtas sveikatos politikams, sveikatos priežiūros administratoriams, epidemiologams, visuomenės sveikatos specialistams bei universitetams, rengiantiems specialistus pagal visuomenės sveikatos programą.
 
Daugiau informacijos apie leidinį galite rasti Higienos instituto svetainėje www.hi.lt, skiltyje „Leidiniai“ -> „Moksliniai leidiniai“.
 
Daugiau informacijos suteikti gali Higienos instituto Sveikatos informacijos centro vadovas Romualdas Gurevičius, tel. (8 5) 262 2781 arba el. paštu romualdas.gurevicius@hi.lt bei Sveikatos informacijos centro Biostatistinės analizės skyriaus vyr. specialistė Sandra Mekšriūnaitė, tel. (8 5) 277 3302 arba el. paštu sandra.meksriunaite@hi.lt.