Higienos instituto specialistė – apie rūkymo poveikį ir pagalbą telefonu norintiesiems mesti rūkyti

2018 06 01

Gegužės 31 d., Pasaulinę be tabako dieną Vilniuje Sveikatos apsaugos ministerijos kartu su partneriais, tarp kurių ir Higienos institutas, organizuotame „Dienos be tabako“ renginyje Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Technologijų vertinimo skyriaus vadovė Raimonda Janonienė skaitė pranešimą apie elektroninių cigarečių (toliau – EC) poveikį sveikatai bei pagalbą telefonu metantiesiems rūkyti.

Pranešėja atkreipė dėmesį, kad patikimų mokslinių tyrimų apie ilgalaikį EC poveikį sveikatai dar trūksta, nes šios cigaretės yra sąlyginai naujas produktas. O jau atliktų mokslinių tyrimų, vertinusių momentinį EC poveikį, rezultatai rodo, kad:

1) EC užpilduose ir aerozolyje nustatomi skirtingi toksinių ir kancerogeninių medžiagų kiekiai, tačiau jie yra ženkliai mažesni, lyginant su tradicinėmis cigaretėmis;

 2) EC užpildai ir aerozolis toksiškai veikia žmogaus ląsteles;

 3) EC gali daryti nežymų neigiamą poveikį kvėpavimo sistemos funkcijoms;

 4) gana dažnai registruojami nepageidaujami reiškiniai (vaikų apsinuodijimai, susižalojimai ir kt.).   

Atliktos Europos šalių apklausos duomenimis, didžioji dalis šalių EC taiko prekybos ribojimus, reklamos, rėmimo draudimus, nustato EC sudėties ir ženklinimo reikalavimus, draudimus rūkyti viešose vietose ir EC parduoti nepilnamečiams. Dalis Europos šalių, įvertinusių potencialią EC žalą sveikatai, EC be nikotino taiko analogiškus draudimus ir ribojimus kaip ir EC  su nikotinu. Pranešimas „Elektroninės cigaretės: poveikis sveikatai“ (atsiųsti).

R. Janonienė informavo, kad rūkymo sąlygojama ekonominė žala Lietuvai vien iš prarandamų produktyvumo kaštų dėl pirmalaikės mirties perspektyvos didžiulė – prarandama  11 959 488 eurų per metus. Dėl šios priežasties labai svarbu rasti veiksmingus ir patikimus būdus, padedančius mažinti rūkymo paplitimą tarp gyventojų.

Pranešėja renginio metu pristatė Lietuvai neįprastą, tačiau Europos Sąjungos šalyse paplitusį pagalbos norintiesiems mesti rūkyti būdą – konsultacijas telefonu (angl. Quitline). Higienos instituto specialistų surinktais ir apibendrintais mokslinių tyrimų duomenimis, apie trečdalis rūkančiųjų, iš visų gavusiųjų konsultacijas telefonu, galėtų atsikratyti šio žalingo įpročio. Europos Sąjungos šalyse veikia įvairūs pagalbos telefonu teikimo asmenims, norintiems mesti rūkyti, modeliai.

R. Janonienė atkreipė dėmesį, kad jeigu Lietuvoje būtų įdiegtos pagalbos norintiesiems mesti rūkyti teikimo telefonu paslaugos, prarasto produktyvumo kaštus būtų galima sumažinti apie 13 procentų. Higienos instituto specialistų skaičiavimais, Lietuvoje įdiegus pagalbos telefonu teikimo šiems žmonėms paslaugas, jos kasmet valstybės biudžetui kainuotų apie 31 tūkstantį eurų. Minėtų paslaugų prieinamumas leistų išsaugoti apie 3529 gyvenimo metus kasmet. Kitaip tariant, vieneriems gyvenimo metams išsaugoti per metus reikėtų išleisti 9 eurus, tuo tarpu per vienerius išsaugotus gyvenimo metus sukuriama pridėtinė vertė siektų 442 eurus. Pranešimas „Konsultacijos telefonu norintiesiems mesti rūkyti“ (atsiųsti).