Šalyje daugėja donorų, duodančių kraujo reguliariai

2018 06 14

Higienos instituto tvarkomo Kraujo donorų registro duomenimis, per penkis šių metų mėnesius šalies kraujo donorystės įstaigos užregistravo 35 216 kraujo ar jo sudėtinių dalių donorų. Dalis jų donavo kelis kartus – iš viso per šį laikotarpį donorai kraujo ar jo sudėtinių dalių davė 41 635 kartus.

Kiekvienais metais daugėja pakartotinių ir nuolatinių donorų, kurie kraujo ar jo sudėtinių dalių duoda daugiau kaip vieną kartą. Tokių donorų padaugėjo nuo 54,2 proc. 2013 m. iki 71,5 proc. 2017 metais. 103 donorai praėjusiais metais kraujo ar jo sudėtinių dalių davė 10 kartų ir daugiau, o 2 iš jų – net 22 kartus, išlaikydami nustatytus minimalius laiko tarpus tarp donacijų.

Lyginant su 2017 m. ir 2016 m. tuo pačiu laikotarpiu, daugėja ir neatlygintinų donacijų: iš 2018 m. pirmus penkis mėnesius užregistruotų kraujo davimų net 99,2 proc. jų buvo neatlygintini, 2017 m. per tą patį laiką – 94 proc., o 2016 m. – 85,8 proc.

Taigi šiandien sėkmingai judama neatlygintinos kraujo donorystės propagavimo programos tikslo įgyvendinimo link – iki 2020 m. gruodžio 31 d. pasiekti 100 proc. neatlygintinų kraujo ir jo sudėtinių dalių donacijų kiekvienoje kraujo donorystės įstaigoje bei Lietuvoje.

Taip pat ryškėja tendencija, kad kraujo donorystės akcijos organizuojamos ne tik didžiuosiuose šalies miestuose, bet ir atokesnėse vietovėse: 2013 m. kraujo davimai mobiliuosiuose kraujo paėmimo punktuose sudarė 50,2 proc. visų užregistruotų donacijų, o 2017 m. jau 66,1 proc. Kraujo donorystės įstaigų organizuojamos išvykos žmonėms labiau prieinamose vietose pasiteisina, nes pritraukiama vis daugiau piliečių, norinčių paaukoti kraujo.

„Nuoširdžiai dėkojame visiems socialiai atsakingiems žmonėms už aukojamą kraują. Siekiant aprūpinti visas šalies ligonines reikalingu kraujo kiekiu ir išvengti kraujo trūkumo, kraujo donorystės įstaigos deda visas pastangas, kad esami donorai pastoviai duotų kraujo ir kuo daugiau naujų žmonių įsitrauktų į kraujo donorystę“, – sako Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Kraujo donorų registro vadovė Svetlana Bogdanova.

Kiekvienais metais birželio 14 d. minima Pasaulinė kraujo donorų diena. Šios dienos proga Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia 2018 m. visuotinės kampanijos šūkį „Būk čia ir dėl kitų. Duok kraujo. Dalinkis gyvenimu“ ir reiškia padėką neatlygintiniems, savanoriškai aukojantiems kraujo donorams už jų kraują, taip reikalingą gelbėjant žmonių gyvybes.

Kraujo donorų registro duomenys skelbiami Higienos instituto interneto svetainės puslapyje http://www.hi.lt/lt/kdr-statistine-informacija.html.