2013

Patarimai gydytojams, kaip atpažinti profesines ligas

2013 11 25
Higienos instituto Profesinės sveikatos centro specialistai šeimos medicinos paslaugas teikiantiems gydytojams parengė rekomendacijas, padėsiančias atkreipti dėmesį į galimą paciento darbo sąlygų ryšį su sveikatos būkle ir laiku atpažinti profesines ligas „Gydytojau, ar žinote, kokiomis sąlygomis dirba jūsų pacientas?“

Ligos ir sveikatos problemos neretai būna susiję su darbu. Netinkamos, kenksmingos darbo sąlygos, pavyzdžiui, nepalanki psichosocialinė aplinka, neergonomiškai įrengta darbo vieta, per didelis ar per mažas darbo krūvis, dažnai veikia kaip rizikos veiksniai. Jie, kartu su nepalankiais aplinkos ar individualiais veiksniais, tokiais kaip prasta mityba, menkas fizinis aktyvumas ar genetinis paveldimumas, gali mažinti organizmo atsparumą kitiems išorės aplinkos veiksniams.

Darbo aplinkoje dažnai pasitaiko kenksmingų veiksnių, kurie, ilgesnį laiką veikdami darbuotojo organizmą, kenkia sveikatai ir gali tapti ligos priežastimi. Šiandieninėje darbo aplinkoje darbuotojus dažnai veikia keli kenksmingi veiksniai, kurių dydžiai neviršija priimtinos profesinės rizikos, tačiau jų ilgalaikis kompleksinis poveikis neabejotinai skatina atsirasti ligą.

Tik surinkus visapusišką paciento gyvenimo, ligos ir darbo anamnezę, tikėtina, kad liga, ypač su darbu susijusi profesinė liga, bus įtarta laiku, kol paskirtas gydymas ir profilaktikos priemonės dar efektyvios, žmogus netapo iš dalies ar visiškai nedarbingas.

Šeimos medicinos paslaugas teikiantis gydytojas dažniausiai yra pirmasis ir svarbiausias asmuo, galintis susieti paciento sveikatos problemas su jo darbo sąlygomis. Todėl gydytojas apie paciento darbą turėtų pagalvoti kiekvieno paciento vizito metu, ne tik per  darbuotojų profilaktinius sveikatos tikrinimus.

Rekomendacijose pateikti paprasti praktiniai patarimai šeimos medicinos paslaugas teikiantiems gydytojams, kurie paskatins juos laiku surasti ryšį tarp paciento darbo aplinkos veiksnių ir jo sveikatos ir pagelbės lengviau atpažinti su darbu susijusias bei profesines ligas. Rekomendacijose trumpai primenama ir apie darbuotojų profilaktinių sveikatos tikrinimų bei  profesinių ligų nustatymo tvarką.

Leidinį galite rasti www.hi.lt –> Leidiniai –> Rekomendacijos.

Daugiau informacijos jums gali suteikti Higienos instituto Profesinės sveikatos centro Inovacijų skyriaus vadovė Rasa Šidagytė, tel. 85 212 2574 arba el. paštu rasa.sidagyte@hi.lt