2013

Europoje daugėja karbapenemazę gaminančių enterobakterijų

2013 07 19

Paplitimo tyrimas EuSCAPE parodė, kad karbapenemazę gaminančių enterobakterijų paplitimas didėja visoje Europoje. Todėl skubiai reikia gerinti ankstyvąją diagnostiką, aktyvinti epidemiologinę priežiūrą bei kontrolę.

Tyrimas buvo atliktas siekiant įvertinti karbapenemazę gaminančių Enterobacteriaceae šeimos bakterijų (enterobakterijų) epidemiologinę situaciją bei kontrolės priemones. Jame dalyvavo ekspertai iš 39 Europos šalių.

Šių bakterijų paplitimas buvo vertintas skirtingais epideminiais lygiais, – nuo atvejų nebuvimo iki endeminės situacijos. Nors daugumoje šalių buvo registruoti tik pavieniai epidemiologiškai nesusiję atvejai, 17 šalių iš 31, kurios dalyvavo tokiame pačiame tyrime ir 2010 m., patvirtino, kad situacija blogėja. 33 šalys nurodė, kad iš visų karbapenemazę gaminančių enterobakterijų labiausiai paplitusi yra Klebsiella pneumoniae padermė. Kita neseniai atrasta Klebsiella pneumoniae padermė gaminanti Naująją Delio metalo-β-laktamazę sukėlė pavienius infekcijos protrūkius keleto šalių ligoninėse. 30 šalių patikino, jog vykdo specifinę karbapenemazę gaminančių enterobakterijų epidemiologinę priežiūrą. 28 šalyse yra įsteigtos nacionalinės referentinės laboratorijos, tačiau tik 21 šalis nurodė turinti parengtas šių bakterijų sukeltų infekcijų kontrolės ir valdymo rekomendacijas.

Kadangi karbapenemazę gaminančios enterobakterijos yra atsparios ne tik karbapenemų klasės, bet ir daugumai kitų antibiotikų, šių bakterijų sukeltas infekcijas gydyti sudėtinga. Didėjantis karbapenemazę gaminančių enterobakterijų atsparumas antibiotikams bei paplitimas kelia grėsmę visos Europos visuomenei.

Tyrimas paskelbtas Europos savaitiniame recenzuojamame mokslo žurnale, skirtame epidemiologinei priežiūrai, užkrečiamųjų ligų prevencijai ir kontrolei „Eurosurveillance“. Plačiau apie tyrimą galite perskaityti čia .  

Daugiau informacijos Jums gali suteikti: Jolita Mackevičiūtė, Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Tyrimų ir technologijų vertinimo skyriaus vyr. specialistė tel. 8 5 262 9055, arba el. paštu jolita.mackeviciute@hi.lt.