2014

Seminare pristatyti darbuotojų fizinio aktyvumo skatinimo rezultatai

2014 05 26
Š.m. gegužės 21 d. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro surengtame seminare „Sveikatos stiprinimas darbo vietoje“ buvo pristatyti projekto „Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose“, kuriame kaip partneris dalyvavo ir Higienos institutas, rezultatai. 

Seminaro metu su Lietuvos įmonėmis ir įstaigomis pasidalyta gerąja patirtimi. Siekta, kad jos atkreiptų dėmesį į savo darbuotojų fizinį aktyvumą ir kurtų jų sveikatos stiprinimo kultūrą Lietuvoje. 

Projekte „Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose“ tris mėnesius dalyvavo AB „Lietuvos geležinkeliai“ Keleivių vežimo direkcijos ir Kėdainių rajono policijos komisariato darbuotojai bei pareigūnai. Dalyviai turėjo galimybę išbandyti kalanetikos, pilateso, jogos, dinaminių mankštų, šiaurietiško ėjimo, savimasažo, kovos menų treniruotes, klausėsi paskaitų apie stuburo sveikatą.

Dalyvių buvo klausiama, kokia fizinio aktyvumo veikla jiems priimtiniausia. Kadangi policijos pareigūnai nemažai juda ir darbo metu, ir laisvalaikiu, aktualesnės jiems buvo pasyvios veiklos, skirtos  atsipalaiduoti, susikaupti ir mažinti įtampą.  Todėl policininkams pasiūlytos jogos ir kovos menų treniruotės. Be to, jie buvo mokomi  tempimo pratimų.

AB „Lietuvos geležinkeliai“ darbuotojai norėjo išbandyti kuo įvairesnes fizinio aktyvumo galimybes, todėl jiems buvo parinktos aktyvios fizinės veiklos, naudingiausios sėdimą, protinį darbą dirbantiems žmonėms. Darbuotojai dalyvavo kalanetikos užsiėmimuose, dinaminės jėgos ir ištvermės treniruotėse, šiaurietiško ėjimo pamokose. Taip pat vyko praktiniai savimasažo ir tempimo pratimų kaklui ir nugarai užsiėmimai. 

Projekto dalyviai galėjo įvertinti savo sveikatos rodiklius – pamatuoti kraujospūdį, atlikti kūno sudėties analizę, lankstumo, koordinacijos testus ir pan. bei gauti specialistų konsultacijas. Duomenys buvo surašomi į specialiai parengtus sveikatos pasus.

Pasibaigus projektui 44 proc. „Lietuvos geležinkelių“ ir 42 proc. Kėdainių rajono policijos komisariato darbuotojų teigė, kad jų sveikata pagerėjo, 78 proc. geležinkelio darbuotojų ir 58 proc. policininkų tvirtino, jog jiems gauta patirtis buvo naudinga.

Žmonėms labiausiai patiko ir daugiausia naudos davė įvairios mankštos – jie ne tik pajudėjo, bet ir mokėsi savarankiškai atlikti įvairius raumenų ir sąnarių tempimo pratimus. Dalyviai taip pat gyrė šiaurietiško ėjimo pamokas, jiems buvo malonus mokytojų geranoriškumas ir dėmesys. Beveik pusė darbuotojų norėjo, jog fizinio aktyvumo veiklos darbe būtų tęsiamos, o daugiau kaip trečdalis tikino, kad pratimus atliks savarankiškai.
Buvo vertinama ir projekto nauda įmonei. Darbuotojai pripažino, kad sportuodami žmonės susidraugauja, pabendrauja neformaliai, atsiranda paskatų labiau rūpintis sveikata, atsipalaiduojama. Be to, sveikesni darbuotojai yra darbingesni.

Seminare dalyvavo AB „TEO LT“, VĮ „Tarptautinis Vilniaus oro uostas“, UAB, „Vilniaus duona“ ir kitų Lietuvos įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai. 

Tikimės, jog projekto „Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose“ dalyviai bus geras pavyzdys kitoms Lietuvos įmonėms ir įstaigoms. 

Daugiau informacijos Jums gali suteikti Higienos instituto Profesinės sveikatos centro Inovacijų skyriaus vyr. specialistė Toma Matevičiūtė, tel. (8 5) 212 2574 arba el. paštu toma.mateviciute@hi.lt.