2014

Pasaulinė rankų higienos diena – „Plauk rankas – saugok gyvybes“

2014 05 05
Jau šeštus metus iš eilės gegužės 5 dieną visas pasaulis mini Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) inicijuotą rankų higienos dieną, kurios šūkis – „Plauk rankas – saugok gyvybes“. Šio judėjimo tikslas – atkreipti pacientų ir sveikatos priežiūros įstaigų personalo dėmesį į rankų higienos svarbą sveikatos priežiūros įstaigose. 
 
Šiais metais Pasaulio sveikatos organizacija nori atkreipti dėmesį į tai, kad rankų higiena ypač svarbi kovojant su atspariais antimikrobiniams vaistams mikroorganizmais.
 
Prisidėdami prie Pasaulio sveikatos organizacijos, kviečiame Lietuvos ligonines jungtis prie šios iniciatyvos ir dalyvauti dviejuose tyrimuose: „Laboratoriškai pagrįsto mikroorganizmų dauginio atsparumo tyrimas“ ir „Antimikrobinės profilaktikos chirurgijoje taikymas“. Prisijungti prie tyrimo ir duomenis teikti galima iki š. m. birželio 15 dienos. 
 
Rankų higiena yra svarbiausia infekcijų prevencijos ligoninėse priemonė. Jau du šimtus metų, nuo I. Semelveiso atradimų žinoma, kad tinkama rankų higiena apsaugo medicinos personalą ir pacientus nuo mikroorganizmų platinimo ir užsikrėtimo infekcijomis. Rankų higienos reikalavimai asmens sveikatos priežiūros įstaigoje reglamentuojami teisės aktais, yra paremti moksliniais tyrimais, bendromis pasaulyje priimtomis rekomendacijomis. Tačiau moksliniai–praktiniai tyrimai, diskusijos su medicinos personalu, pacientų nusiskundimai, dar ir dar kartą įrodo, kad apie rankų higieną būtina nuolat kalbėti, diskutuoti ir ieškoti naujų – senų sprendimų, kad ji taptų prioritetu kasdieninėje medicinos ir slaugos praktikoje.
 
Šiuo metu pripažinta, kad geriausia, jei rankų higienos problema būtų sprendžiama gydymo įstaigose vienu metu taikant kelias priemones, t. y. priemonių visumą (angl. bundles). Rankų higienai užtikrinti ir tobulinti ligoninėje siūloma, kad: 
- ligoninės administracija suprastų apie rankų higienos svarbą ir remtų tokią nuostatą;
- būtų užtikrintas rankų higienos antiseptiko prieinamumas/pasiekiamumas; 
- nuolat atliekami rankų higienos stebėsenos tyrimai ir aptariami gauti rezultatai; 
- nuolat vykdomi mokymai rankų higienos temomis;
- visada iškabinti ir periodiškai keičiami plakatai, įvairūs priminimai apie rankų higienos svarbą. 
 
Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimų protokolus, anketas ir daugiau informacijos rasite šios organizacijos tinklapyje http://www.who.int/gpsc/5may/global-surveys/en/.

Daugiau informacijos Jums gali suteikti Visuomenės sveikatos technologijų centro vyr. specialistė Rūta Markevičė tel. (8 5) 261 6681 arba el. paštu ruta.markevice@hi.lt.