2011

Pasaulinė rankų higienos diena – „Plauk rankas – saugok gyvybes“

2011 05 04
Šių metų gegužės 5 dieną jau trečius metus iš eilės visas pasaulis mini rankų higienos dieną, kurios šūkis – „Plauk rankas – saugok gyvybes“. Šio judėjimo tikslas – atkreipti pacientų ir sveikatos priežiūros įstaigų personalo dėmesį į rankų higienos svarbą pacientų saugos užtikrinimui ir tokiu būdu prisidėti prie sveikatos priežiūros paslaugų kokybės gerinimo.
 
Rankos – svarbiausias ir dažniausiai naudojamas gydymo ir slaugos „instrumentas“, o tuo pačiu ir pagrindinis infekcijų sukėlėjų perdavimo kelias gydymo įstaigose. Medicinos darbuotojai rankomis nuolat liečia pacientus ir įvairius paviršius, kurie gali būti užteršti. Todėl pacientų ir personalo rankų higiena vis dar išlieka pagrindine hospitalinių infekcijų prevencijos ir antibiotikams atsparių mikroorganizmų plitimo mažinimo priemone. 
 
Siekiant užtikrinti pacientų saugą, labai svarbu nuolat stebėti ir vertinti atliekamų sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, atskirus infekcijų valdymo elementus, pvz., ar tinkamai atliekama rankų higiena, ar asmens sveikatos priežiūros įstaigose jai atlikti sudarytos sąlygos. Vienas pagrindinių infekcijų valdymo vertinimo indikatorių yra rankų antiseptiko  sunaudojimas. Lietuvos ligoninėse 2009 m. atlikto tyrimo duomenys kelia susirūpinimą – antiseptiko suvartojimas vieno paciento priežiūrai skirtingose ligoninėse skiriasi beveik 20 kartų, daugiau nei 50 proc. visų tyrime dalyvavusių ligoninių sunaudoja mažiau nei pusė teoriškai paskaičiuotos rankų antiseptiko normos. 
 
Dėmesys rankų higienai turėtų būti skiriamas nuolat, ypač šiuo metu, kai vis didesnis dėmesys skiriamas pacientų saugai, jos užtikrinimui ir su tuo susijusioms problemoms spręsti. Be to, tokiomis iniciatyvomis atkreipiamas ne tik sveikatos priežiūros personalo, bet ir pačių pacientų, visos visuomenės dėmesys. 

Šiai dienai paminėti Higienos institutas yra parengęs kelis informacinius leidinius, skirtus rankų higienos mokymams (atsiųsti).

Plačiau apie šią iniciatyvą ir kitose šalyse organizuojamas kampanijas, skirtas pasaulinei rankų higienos dienai, skaitykite PSO tinklapyje http://www.who.int/gpsc/5may/en/

Informacija suteikiama tel. (8 5) 261 6681 arba el. paštu ruta.markevice@hi.lt.