2009

Apginta daktaro disertacija „Psichosocialinių darbo veiksnių, susijusių su depresija ir depresiškumu išaiškinimas“

2009 01 20
Š.m. sausio 12 dieną Higienos instituto Darbo medicinos centro Profesinės sveikatos tyrimų skyriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja Jelena Stanislavoviene apgynė biomedicinos mokslų srities daktaro disertaciją „Psichosocialinių darbo veiksnių, susijusių su depresija ir depresiškumu išaiškinimas“ (vadovas dr. R. Jankauskas).
 
Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos mokslo krypties tarybai buvo pristatytas darbas, nagrinėjantis psichosocialinės darbo aplinkos ir depresijos sąryšį.
 
Disertacijoje pateikti 2001-2004 metais atliktų tyrimų duomenys, kuriais remiantis suformuluota išvada, kad darbuotojų depresiškumas ir kliniškai patvirtinta depresija yra susiję su stresą darbe sukeliančiais psichosocialiniais darbo veiksnių deriniais. Įrodyta, kad protinį, fizinį ir mišraus pobūdžio darbą dirbančių vyrų ir moterų depresiškumo bei depresijos atsiradimas yra susijęs su skirtingais psichosocialinių darbo veiksnių deriniais. Išskirtini šie derinius sudarantys psichosocialiniai darbo veiksniai: nepasitenkinimas darbu, nepasinaudojimas turimomis žiniomis, nuomonės darbo klausimais nepaisymas, užduočių ir atsakomybės neaiškumas, prieštaringos darbo instrukcijos, darbo beprasmiškumas ir neužbaigtumas, blogai paskirstytas darbas, monotonija, pamaininis darbas, viršvalandžiai, diskomfortas, skubus darbo tempas, poilsio stoka ir dažnai pasikartojantys sunkūs darbo periodai, blogi santykiai su bendradarbiais ar vadovu, socialinės paramos stygius, grįžtamojo ryšio apie atliktą darbą nebuvimas ir baimė prarasti darbą.
 
Plačiau su disertacija galima susipažinti Higienos instituto, Vilniaus Universiteto ir Martyno Mažvydo bibliotekose. Daugiau informacijos suteikiama tel. (8 5) 212 2817 arba el. paštu: elena@vpsc.lt