2015

Jaunimas populiarina neatlygintiną kraujo donorystę

2015 06 10
2014 metais kraujo donorai daugiau kaip pusę kraujo ar jo sudėtinių dalių davė neatlygintinai. Aktyviausiai kraujo aukoja jaunimas.
 
2014 m. Kraujo donorų registre užregistruoti 93 380 kraujo ar jo sudėtinių dalių davimai, iš jų neatlygintini davimai sudarė 51 procentą. Palyginus su 2013 m., neatlygintų kraujo davimų padaugėjo 16,4 procentų. Iš visų neatlygintinų donacijų vyrų duotas kraujas sudarė 55 proc. viso neatlygintino kraujo. Aktyviausiai kraujo duoda donorai iki 30 metų. Pernai jie kraujo davė 48 299 kartus, tai sudarė net 51,7 proc. visų kraujo davimų. Šio amžiaus donorų neatlygintini kraujo davimai sudarė 51,8 proc. visų jų donacijų. Vis aktyviau kraujo aukoja ir jaunimas iki 20 metų: 2013 m. šio amžiaus donorai kraujo aukojo 3 410 kartų, tai sudarė penktadalį visų jų donacijų, o 2014 m. jie neatlygintinai kraujo davė jau 6 859 kartus ir tai buvo net 46,1 proc. visų šio amžiaus donorų donacijų.
 
„Džiaugiamės, kad vis daugiau žmonių pritaria minčiai, jog kraujas nėra prekė ir aukoja kraujo savanoriškai. Statistiniai duomenys rodo, kad per pastarąjį dešimtmetį tik pernai kraujo donorai daugiau kaip pusę kraujo ar jo sudėtinių dalių davė neatlygintinai. Tokia tendencija, t. y. kai daugiau kraujo duodama iš altruistinių paskatų, išliko – šiemet sausio-balandžio mėnesiais neatlygintini kraujo davimai sudarė 71,1 proc. visų donacijų. Tikimės, kad ir ateityje donorų entuziazmas savanoriškoje neatlygintinoje donorystėje neišblės“, – teigia Kraujo donorų registro vadovė Svetlana Bogdanova.
 
Kiekvienais metais birželio 14 dieną minima Pasaulinė kraujo donorų diena. Šių metų tema „Ačiū už išsaugotą mano gyvybę“ („Thank you for saving my life“), mat Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nori atkreipti dėmesį į kraujo donorystės svarbą ir padėkoti donorams, kurie gelbėja gyvybes aukodami kraujo. PSO skatina kuo daugiau žmonių prisijungti prie savanoriškos neatlygintinos donorystės su šūkiu „Duok neatlygintinai, duok dažnai. Kraujo donorystė padeda“ („Give freely, give often. Blood donation matters“).
 
Daugelyje šalių kraujo paklausa yra didesnė nei pasiūla, todėl siekiama, kad neatlygintini donorai savanoriškai duotų pakankamai kraujo. PSO siekia, jog iki 2020 m. visose šalyse kraujo donorystė būtų savanoriška ir neatlygintina. Kol kas šis tikslas pasiektas 62 šalyse, 40 šalių kraujo atsargos papildomos ir iš mokomų donorų.
 
Daugiau informacijos gali suteikti Svetlana Bogdanova, Kraujo donorų registro vadovė, tel. (8 5) 212 3913, el. paštas: svetlana.bogdanova@hi.lt