2015

Plinta pavojinga infekcija

2015 06 26
Nuo 2011 m. Šveicarijoje, Olandijoje ir Vokietijoje pacientams po širdies ir širdies kraujagyslių operacijų nustatomos infekcijos, kurias sukelia netipinis sukėlėjas - Mycobacterium chimaera.
 
Mycobacterium chimaera sukeltos invazinės širdies ir kraujagyslių infekcijos gali būti susijusios su širdies chirurgijoje naudojamais dirbtinio kraujo apytakos sistemos šildymo–šaldymo aparatais.
 
Šveicarijos specialistai pranešė apie šešis Mycobacterium chimaera infekcijos atvejus, iš kurių trys – endokarditai, vienas – kraujo infekcijos ir dvi – koronarinių šuntų infekcijos. Du iš šešių atvejų baigėsi paciento mirtimi. Olandijoje vienas mirtinas Mycobacterium chimaera infekcijos atvejis pacientui nustatytas po kardiochirurginės operacijos.
 
Mycobacterium chimaera – tai lėtai augantinetuberkuliozinė mikobakterija, kurią nustatyti galima tik  molekuliniais diagnostikos būdais. Anksčiau buvo manoma, kad šis sukėlėjas gali sukelti tik plaučių ligas, pavyzdžiui, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą.
 
Pirminiai Europoje atlikti tyrimai rodo, kad potencialus Mycobacterium chimaera šaltinis – dirbtinės kraujo apytakos metu naudojami išoriniai kraujo šildymo–šaldymo aparatai. Šiems aparatams užpildyti naudojamas filtruotas vandentiekio vanduo, kuriame gali būti šio sukėlėjo. Šveicarų ir olandų tyrėjų atliktų tyrimų duomenimis operacijos metu veikiant šildymo–šaldymo aparatams, sukėlėjas gali patekti į operacinės aplinką, o iš operacinės išplisti į kitas ligoninės vietas.
 
Kardiochirurgai ir kiti gydytojai, prižiūrintys pacientus po atvirų širdies operacijų, privalo atidžiau stebėti netipinius endokarditų atvejus ir/ar kitas širdies ir kraujagyslių infekcijas, kurių sukėlėjas (kilmė) nenustatytas ir apsvarstyti ar nėra prasminga  atlikti pasėlius, kad būtų išsiaiškinta, ar ligą galėjo sukelti  Mycobacterium chimaera.
 
Infekcijų kontrolės specialistai turėtų atkreipti dėmesį į galimą invazinių širdies ir kraujagyslių infekcijų, sukeltų Mycobacterium chimera, potencialų šaltinį – dirbtinės kraujo apytakos metu naudojamus kraujo šildymo–šaldymo aparatus, apie tai informuoti įstaigos širdies chirurgijos centre ar skyriuose dirbančius specialistus ir  sustiprinti jų higieninę priežiūrą.
 
ECDC ragina infekcijų kontrolės specialistus asmens sveikatos priežiūros įstaigose būti budriais, kadangi kol kas nėra pakankamai galimybių įvertinti pavojų, kurį žmonių sveikatai gali sukelti Mycobacterium chimaera infekcijos – skirtingose Europos šalyse atliekami  tyrimai siekiant įvertinti šią riziką.
 
Plačiau apie tai skaitykite Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro tinklalapyje:
 
Daugiau informacijos Jums gali suteikti Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro vyr. specialistė Jolanta Ašembergienė tel. (8 5) 262 9055 arba el. p. jolanta.asembergiene@hi.lt.