Lapkričio 18 d. minima Europos supratimo apie antibiotikus diena ir Pasaulinės supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitės pradžia

2021 11 17

Kasmet lapkričio 18 d. minima Europos supratimo apie antibiotikus diena ir lapkričio 18–24 d. dienomis – Pasaulinė supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitė siekia didinti informuotumą apie bakterijų atsparumą antimikrobinėms medžiagoms ir atkreipti dėmesį į tai, kaip svarbu visiems suprasti jį, stengiantis išvengti tolesnio antimikrobiniams vaistams atsparių infekcijų atsiradimo ir plitimo.

Šių metų Pasaulinės supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitės tema – „Skleiskime supratimą, stabdykime atsparumą“ (angl. Spread Awareness, Stop Resistance). „Vienos sveikatos“ suinteresuotosios šalys, politikos formuotojai, sveikatos priežiūros darbuotojai ir plačioji visuomenė raginami tapti supratimo apie antimikrobinį atsparumą čempionais.

Jau dvejus metus iš eilės ši savaitė minima COVID-19 pandemijos kontekste. Antibiotikai negydo ir neveikia virusų, įskaitant ir COVID-19 infekcijos sukėlėją. Kai kuriems pacientams, sergantiems COVID-19 infekcija, gali išsivystyti koinfekcija. Tokiais atvejais tik sveikatos priežiūros specialistai gali išrašyti antibiotikų antrinei infekcijai gydyti.

Europos supratimo apie antibiotikus dienai ir Pasaulinei supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitei paminėti Higienos institutas kartu su Sveikatos apsaugos ministerija lapkričio 18 d. jau vienuoliktą kartą organizuoja nacionalinę konferenciją.

Šios konferencijos, skirtos asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovams, infekcijų kontrolės specialistams, gydytojams, apskričių antimikrobinio atsparumo valdymo grupių nariams ir kitų sektorių (veterinarijos, žemės ūkio, aplinkos) institucijų atstovams, tema – antimikrobinis atsparumas ir COVID-19 infekcija. Konferencijoje bus aptarta antimikrobinio atsparumo problema COVID-19 pandemijos sąlygomis, supažindinta su antibiotikų vartojimo ir antimikrobinio atsparumo situacija žmonių medicinoje ir veterinarijoje bei pasidalyta gerąja praktika.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2020 m. duomenimis, antibiotikų suvartojimas mūsų šalies ligoninėse išlieka didelis – Lietuva pagal šį rodiklį užima pirmą vietą tarp Europos valstybių. Negerėja ir antimikrobinio atsparumo situacija – daugėja dauginiu atsparumu pasižyminčių bakterijų, tokių kaip Klebsiella pneumoniae ir Acinetobacter spp. Tad antimikrobinio atsparumo problemos supratimas ir sprendimų paieška išlieka prioritetine šalies sveikatos priežiūros sritimi.

Daugiau informacijos:
https://hi.lt/lt/visuomenes-supratimo-apie-antibiotikus-didinimas.html;
https://antibiotic.ecdc.europa.eu/en;
https://www.who.int/campaigns/world-antimicrobial-awareness-week