Tyrimai leido nustatyti mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos pokyčius per ketverius metus

2021 11 19

Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Visuomenės sveikatos tyrimo skyrius, remdamasis visoje Lietuvoje 2016 ir 2020 metais atliktų mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos stebėsenos tyrimų rezultatais, parengė leidinį „Mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos pokyčiai. 2016 ir 2020 metų gyvensenos tyrimų palyginamoji analizė“.

Šio leidinio tikslas – palyginti 2016 ir 2020 m. atliktų mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos stebėsenos tyrimų rodiklius, apžvelgti tiek teigiamus, tiek neigiamus pokyčius, kurie įvyko per ketverius metus, ir išryškinti netolygumus tarp atskirų savivaldybių.

Rodikliai, kurių reikšmės pateikiamos leidinyje, suskirstyti į tris grupes:

  • laimingumas, sveikatos vertinimas;
  • sveikatos elgsena (fizinis aktyvumas, prie ekranų praleistas laikas, mitybos įpročiai ir burnos higiena);
  • rizikingas elgesys (tabako, elektroninių cigarečių rūkymas, alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimas, saugumas kelyje, fizinės bausmės ir patyčios mokykloje).

Kiekvienoje iš šių grupių įvyko pokyčių. Stebėti teigiami pokyčiai: daugiau vaikų užsiėmė aktyvia fizine veikla ne pamokų metu, rūpinosi burnos higiena, nurodė rečiau rūkę tabako gaminius, vartoję alkoholinius gėrimus, psichotropines medžiagas (kanapes, kitus narkotikus), lyginant 2016 ir 2020 m. tyrimų rezultatus. Taip pat stebėtos gerėjančios tendencijos: mažiau tėvų skyrė fizines bausmes vaikams, mokiniai nurodė, kad rečiau patyrė patyčias ir patys tyčiojosi iš kitų mokinių mokykloje.

Kita vertus, per ketverius metus įvyko ir neigiamų pokyčių: mažesnė dalis mokinių jautėsi laimingi ar labai laimingi vertindami savo dabartinį gyvenimą, savo sveikatą vertino kaip gerą ar labai gerą, pusryčius, daržoves ir vaisius valgė kiekvieną dieną. Taip pat daugiau mokinių nurodė, kad praleidžia 4 ir daugiau valandų prie ekranų, rūko elektronines cigaretes ar naudoja kitus elektroninius prietaisus, skirtus rūkyti.

Leidinys skelbiamas Higienos instituto interneto svetainės www.hi.lt skiltyje „Veiklos sritys“ -> „Gyvensenos stebėsena“ -> „Ataskaitos“ arba jį galima atsiųsti čia.

Daugiau informacijos gali suteikti Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Visuomenės sveikatos tyrimų skyriaus specialistė Greta Makauskaitė tel. (8 5) 261 4184, el. p. [email protected]
 
Žemiau infografikas „Mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos pokyčiai. 2016 ir 2020 metų gyvensenos tyrimų palyginamoji analizė“.