Apibendrinta gauta informacija apie psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugų teikimą savivaldybėse

Higienos instituto Psichikos sveikatos centras, vadovaudamasis Psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugų teikimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. liepos 31 d. įsakymu Nr. V-1733, apibendrino gautų savivaldybių visuomenės sveikatos biurų ataskaitų informaciją dėl psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugų teikimo.
2022 m. šios paslaugos buvo teikiamos 59 savivaldybių gyventojams. Iš viso paslaugas gavo 29 507 asmenys. Psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugos teikiamos vaikams bei suaugusiems asmenims individualiai ir (ar) dalyvaujant grupiniuose užsiėmimuose. Individualias paslaugas visuomenės sveikatos biuruose gavo 9 658 asmenys, grupiniuose užsiėmimuose dalyvavo 19 677 asmenys.
Psichologinės gerovės paslaugos skirtos padėti asmenims, kurie susiduria su rizikos veiksniais, pavyzdžiui, susiklosčius sudėtingoms gyvenimo situacijoms (artimo žmogaus netektis, darbo praradimas, skyrybos, finansiniai sunkumai, konfliktiniai santykiai šeimoje ar darbe, sunkios artimo žmogaus ligos ir kt.).
Individualios paslaugos gali būti teikiamos anonimiškai arba neanonimiškai. Teikdamas individualias konsultacijas, psichologas įvertina sudėtingos gyvenimiškos situacijos sukeltus psichikos sveikatos rizikos veiksnius, numato preliminarų konsultacijų teikimo laikotarpį, konsultacijų teikimo tikslus ir rezultatus, suteikia emocinę paramą, sudaro galimybes išreikšti ir (ar) mažinti su asmens sudėtinga gyvenimiška situacija susijusius psichikos sveikatos rizikos veiksnius.
Teikiant paslaugas grupėms, organizuojami įvairūs užsiėmimai: streso valdymo; emocijų atpažinimo ir išraiškos; konfliktų valdymo; savitarpio pagalbos; asmenų, išgyvenančių sudėtingas gyvenimiškas situacijas, grupės; kiti psichikos sveikatą ir psichologinę gerovę stiprinantys užsiėmimai.
Pirmo apsilankymo metu visuomenės sveikatos biuro darbuotojas įvertina individualios ar grupinės paslaugos gavėjo psichikos sveikatos rizikos veiksnius ir psichologinės gerovės lygį, pateikdamas Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) (5) geros savijautos vertinimo apklausos formą. Norint stebėti ir įvertinti psichologinės gerovės lygio pokyčius ši forma pildoma paslaugų teikimo pradžioje ir baigus jas teikti. Iš praeitų metų duomenų matyti, kad dėl individualių konsultacijų vidutinis psichologinės gerovės indekso vertės pokytis yra nuo 50,2 iki 65,8, o dėl grupinių užsiėmimų – nuo 55,2 iki 65,2. Pažymėtina, kad net 4 260 asmenų PSO geros savijautos indeksas po paslaugų gavimo padidėjo daugiau kaip 20 balų.
Dėl galimybių gauti minėtas paslaugas prašome kreiptis į savo savivaldybėje veikiantį ar visuomenės sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį visuomenės sveikatos biurą (https://pagalbasau.lt/visuomenes-sveikatos-biurai/).
Iškilus poreikiui, daugiau informacijos apie visuomenės sveikatos biurų teikiamas psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugas teikia Higienos instituto Psichikos sveikatos centras.





















Atnaujinimo data: 2023-09-10 11:14:38