Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Technologijų vertinimo skyriaus specialistai parengė trumpojo visuomenės sveikatos technologijos vertinimo „Griuvimų prevencijai taikomų intervencijų veiksmingumas“ baigiamąją ataskaitą.
Nepageidaujamas įvykis (NĮ) – tai įvykis, aplinkybė, veika, galėję sukelti ar sukėlę nepageidaujamą išeitį pacientui. NĮ stebėsena vykdoma vadovaujantis tikslingumo, sistemingumo ir patikimumo, konfidencialumo principais, o valdymas vykdomas vadovaujantis veiksmingumo principu, t. y. diegiant mokslo įrodymais pagrįstas NĮ prevencijos priemones.
Esama įvairių NĮ priežasčių (netinkama komunikacija, paciento teisių pažeidimas, netinkamas vaistų administravimas, medicinos įrangos veikimo trikdžiai, netinkama gydymo eiga, žmogiškasis faktorius, aplinkos įtaka ir kt.), todėl ir planuojamos taikyti prevencinės priemonės gali būti orientuotos į organizacinius ir į aplinkos veiksnius, į asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ) darbuotojus ar pacientus. Hospitalizuotų asmenų griuvimai vieni dažniausių NĮ gydymo įstaigose. Ne visų griuvimų galima išvengti, tačiau vertinant šių NĮ rizikas ir taikant intervencijas, galima išvengti 20–30 proc. visų griuvimų.
Vertinimo tikslas – atlikti mokslinių publikacijų apie griuvimų prevencijai taikomų intervencijų veiksmingumą apžvalgą.
Į vertinimą įtrauktos 9 publikacijos, kuriose vertintas griuvimų prevencijai taikomų intervencijų veiksmingumas. Į vertinimą įtraukti 2 randomizuoti kontroliuojami tyrimai, 6 sisteminės apžvalgos bei 1 klinikinis ir stebėjimo tyrimas. Publikacijų rezultatai analizuoti pagal intervencijos taikymo vietą: aktyvaus gydymo asmens sveikatos priežiūros įstaigos, slaugos – senelių globos namai, asmens sveikatos priežiūros įstaigų pediatrijos skyriai ir stacionarinės psichikos sveikatos priežiūros įstaigos.
Vertinimas atskleidė, kad pacientų ir (ar) sveikatos priežiūros specialistų mokymas yra veiksminga priemonė, siekiant sumažinti griuvimų riziką sveikatos priežiūros įstaigose. Taip pat ir kompleksinės intervencijos svarbios, siekiant užkirsti kelią griuvimų rizikai. Nors ir trūksta tvirtų mokslinių įrodymų, svarbu taikyti pacientų rizikos vertinimą, laikytis pacientų saugos principų, kurti saugią aplinką ir taikyti pagalbines priemones.
Plačiau su vertinimo rezultatais galima susipažinti čia.
Publikacija šia tema trečiajame 2024 m. „Visuomenės sveikatos“ žurnalo numeryje (2024/3(106)) Griuvimų prevencijai taikomų intervencijų veiksmingumas
Daugiau informacijos gali suteikti Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Technologijų vertinimo skyriaus vyriausiasis specialistas Vincentas Liuima el. p. [email protected] arba Technologijų vertinimo skyriaus vadovė Jonė Jaselionienė el. p. [email protected]
Kodas Juridinių asmenų registre 111958286
Studentų g. 45A, LT-08107 Vilnius
Tel. +370 5 262 4583
Faks. +370 5 262 4663
El. paštas [email protected]
Mob. +370 631 91 257
El. paštas [email protected]
Tel. +370 5 262 4583
Faks. +370 5 262 4663
El. paštas [email protected]
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Pasirinkimas | Paaiškinimas |
---|---|