Higienos instituto atstovas dalyvavo Šiaurės ir Baltijos šalių geriamojo vandens kokybės rizikos vertinimo pasitarime

Balandžio 24–26 d. Taline (Estija) įvyko Vandens ir sveikatos protokolo Šiaurės ir Baltijos šalių tinklo pasitarimas dėl geriamojo vandens rizikos vertinimo.
Pagrindinis renginio tikslas ‒ susipažinti su pagrįstais geriamojo vandens rizikos vertinimų metodais, su geriausia Šiaurės ir Baltijos šalių įgyvendinimo praktika, apsikeisti patirtimi ir skatinti subregioninį bendradarbiavimą.
Pasitarime dalyvavo Estijos, Islandijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos, Suomijos, Vokietijos šalių delegatai bei Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuro ir Jungtinių Tautų Organizacijos Europos ekonominės komisijos atstovai.
Lietuvai atstovavo Higienos instituto, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir Vandens tiekimo įmonės „Vilniaus vandenys“ vandens sričių specialistai.
Pasitarimą organizavo Jungtinių Tautų ir PSO Vandens ir sveikatos protokolo jungtinis sekretoriatas, Estijos Vyriausybė ir Šiaurės Ministrų Taryba pagal Vandens ir sveikatos protokolo 2023–2025 m. veiklos programos 2 srities „Su vandeniu susijusių ligų mažinimas ir prevencija“ numatytas priemones.
Buvo aptartos šios temos:
- pagrindiniai rizikos vertinimu grindžiamo vandens tiekimo valdymo ir priežiūros principai, įskaitant monitoringo parametrų prioritetų nustatymą ir ilgalaikių pokyčių numatymą;
- Vandens ir sveikatos protokolo nuostatų, Europos Sąjungos geriamojo vandens direktyvos rekomendacijų perkėlimas į nacionalinę teisę, rizikos valdymo reglamentavimas ir praktiniai metodai įgyvendinant rizikos vertinimą;
- mažų vandens tiekimo įmonių ypatumai ir PSO geriamojo vandens kokybės gairių rekomendacijos dėl mažų vandens tiekimo įmonių ir su jomis susijusių sanitarinių patikrinimų dokumentų paketai (šiai temai skirtas ypatingas dėmesys);
- Šiaurės ir Baltijos subregiono ateities veikla, remiantis Vandens ir sveikatos protokolo programos planavimu.
„Pasitarimas buvo labai įdomus, informatyvus ir naudingas – pristatyta daug naujos PSO parengtos informacinės medžiagos, pasidalyta šalių patirtimi ir iššūkiais“, – sako Higienos instituto atstovė, dalyvavusi renginyje, Natalja Šliachtič. Anot jos, kadangi rizika grįsta geriamojo vandens priežiūra Lietuvoje dar tik prasideda, mūsų visų laukia dideli darbai.“
Daugiau informacijos gali suteikti Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro Aplinkos sveikatinimo skyriaus vyriausioji specialistė Natalja Šliachtič, el. p. [email protected].
Atnaujinimo data: 2025-10-23 20:55:02