Minime Judėjimo sveikatos labui dieną

Judėjimo sveikatos labui diena minima kiekvienais metais gegužės 10 dieną. Šios dienos minėjimą 2002 metais inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), siekdama skatinti fizinį aktyvumą ir didinti žinomumą apie jo naudą lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai.
Judėjimo sveikatos labui dieną rekomenduojami individualūs, bendruomenių ir valstybių veiksmai, skirti fiziniam aktyvumui skatinti, nes šiandien neabejojama, kad fizinis aktyvumas ar bet kokia kita fizinė veikla turi tiesioginę ir ilgalaikę naudą, sumažina riziką susirgti daugybe ligų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, vėžys, bei pagerina sveikatą ir gyvenimo kokybę. Net po kasdien atliekamos mankštos žmogus jaučiasi psichologiškai geriau, nes mankšta sumažina stresą ir gerina kognityvines funkcijas.
Ką rodo fizinio aktyvumo tyrimų duomenys
Judėjimo sveikatos labui dieną PSO skelbia naujausių fizinio aktyvumo tyrimų duomenis. 2023 m. Europos Sąjungoje (ES) atliktų tyrimų duomenys rodo, kad vis daugiau žmonių praleidžia laiką sėdėdami, tai yra kas trečias ES gyventojas yra nepakankamai fiziškai aktyvus. JAV atliktų tyrimų duomenimis, tik kas ketvirto suaugusio amerikiečio ir kas penkto moksleivio fizinis aktyvumas atitinka rekomenduojamąjį.
2021 m. atlikto Suaugusių ir pagyvenusių Lietuvos gyventojų faktinės mitybos, mitybos ir fizinio aktyvumo įpročių bei žinių apie mitybą ir fizinį aktyvumą tyrimo duomenimis, beveik kas trečias Lietuvos gyventojas priklauso žemo intensyvumo fizinio aktyvumo grupei. Didelė dalis respondentų (40,9 proc.) atsakė, kad įprastai sėdėdami praleidžia daugiau nei 6 val. per dieną. Suaugusių gyventojų stebėsenos tyrimo (2022 m.) duomenimis, tik 28,3 proc. suaugusiųjų užsiima energinga fizine veikla bent po 30 min. 5 dienas ir daugiau per savaitę.
2020 m. atliktų vaikų gyvensenos stebėsenos ir mokyklinio amžiaus vaikų fizinio aktyvumo įpročių tyrimų duomenys parodė, kad mokinių fizinis aktyvumas (ne pamokų metu) per pastaruosius metus šiek tiek pagerėjo, bet išliko dar ganėtinai žemas. Kasdien ne pamokų metu mankštinosi ar sportavo bent 60 min. per dieną tik kas septintas mokinys. Mokiniai daug laiko – vidutiniškai beveik 7,5 val. per dieną – praleidžia sėdėdami (tiek mokykloje, tiek ne mokykloje), pvz.: žaisdami ar dirbdami kompiuteriu, mobiliuoju telefonu, žiūrėdami televizorių, ruošdami namų darbus, skaitydami, užsiimdami rankdarbiais ir pan.
Fizinios aktyvumo rekomendacijos, parengtos remiantis PSO gairėmis
Pagal Bendrąsias fizinio aktyvumo rekomendacijas visoms amžiaus grupėms, kurios parengtos remiantis PSO fizinio aktyvumo skatinimo gairėmis (Higienos institutas, 2021 m.), suaugusiesiems rekomenduojama užsiimti vidutinio intensyvumo aerobine fizine veikla bent 150–300 minučių arba bent 75–150 minučių didelio intensyvumo aerobine veikla per savaitę. Suaugę asmenys, norintys gauti didesnės naudos savo sveikatai, turėtų vidutinio intensyvumo ištvermės lavinimo fizinės veiklos trukmę padidinti iki 60 minučių per dieną, o didelio intensyvumo fizinio aktyvumo trukmę – iki 30 minučių per dieną bent 5 dienas per savaitę. Mokyklinio amžiaus vaikams rekomenduojama kasdien sukaupti mažiausiai 60 minučių vidutinio ar didelio intensyvumo fizinės veiklos. Didžioji dalis kasdienės fizinės veiklos turi būti ilgai trunkanti ištvermę lavinanti (aerobinė) veikla. Tiek suaugusieji, tiek mokyklinio amžiaus vaikai turėtų apriboti laiką, praleidžiamą pasyviai sėdint.
Skatinama judėti kasdien
Judėjimo sveikatos labui diena siekiama įkvėpti bet kurio amžiaus žmonių grupes judėti ir, svarbiausia – rūpintis savo sveikata. Nepriklausomai, ar tai būtų energingas pasivaikščiojimas parke, jogos sesija ar draugiškos futbolo rungtynės, kiekvienas judesys prisideda prie bendro sveikatos gerinimo. Judėjimo sveikatos labui dieną visame pasaulyje susiburia bendruomenės, siekdamos skatinti žmonių aktyvų gyvenimo būdą. Esama begalė būdų leisti laisvalaikį aktyviai bendruomenėse ir individualiai. Tai puiki proga išsilaisvinti nuo sėdimos gyvensenos įpročių ir džiaugtis judėjimo malonumu.
Judėjimo sveikatos labui diena nėra tik vienos dienos veikla, tai ir kibirkštis, įžiebianti ilgą fizinio aktyvumo įsipareigojimą. Ši diena turi paskatinti žmogų užsiimti fizinio aktyvumo veikla, kuri truktų ilgiau nei vieną renginį ir taptų įpročiu visam gyvenimui.
Taigi, nepriklausomai, ar tai būtų rytinis bėgimas, ar šeimos kelionė dviračiais, pasinaudokime galimybe judėti dėl geresnės sveikatos. Kartu padarykime kiekvieną dieną Judėjimo sveikatos labui diena.
Judėjimo sveikatos labui diena yra puiki galimybė teikti pirmenybę fiziniam aktyvumui ir skatinti sveiką gyvenimo būdą.
Štai keletas patarimų:
- Judėjimas. Dalyvaukite fizinėse veiklose, tokiose kaip vaikščiojimas, bėgimas, važiavimas dviračiu, darbas sode, plaukimas arba sporto žaidimai ir pan. Mėgstamas veiklas individualiai galima pasirinkti pagal fizinio pasirengimo lygį.
- Renginių organizavimas. Planuokite bendruomenės renginius, tokius kaip grupiniai pasivaikščiojimai, bėgimo varžybos, sporto treniruotės, sporto turnyrai ar lauke vykstančios mankštos. Į bendruomenės veiklas įtraukite draugus, šeimos narius, kaimynus ir bendradarbius.
- Informacijos skleidimas. Skleiskite informaciją apie fizinio aktyvumo svarbą sveikatai, dalykitės apie tai socialiniuose tinkluose, pateikdami naujienlaiškius, interneto svetainėse ar renginiuose.
- Edukacija žmonėms. Siekdami didinti žmonių žinias apie fizinio aktyvumo naudą, organizuokite seminarus.
- Pavyzdys kitiems. Būkite pavyzdžiu kitiems, savo fiziniu aktyvumu užkrečiantys bendruomenės narius. Palaikykite ir remkite tuos, kurie dar tik pradeda didinti savo fizinį aktyvumą.
- Dalyvaukite savanoriškai. Skirkite laiko ir įgūdžius organizacijoms ar iniciatyvoms, skatinančioms fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenseną.
- Įsivertinimas. Skirkite laiko savo fizinio aktyvumo įpročiams apmąstyti ir džiaukitės pasiekimais, renkantis sveikesnį gyvenimo būdą.
Daugiau informacijos gali suteikti Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistas Žilvinas Sakalius, el. p. [email protected], mob. + 370 615 40 911.
Naudota literatūra
- https://www.who.int/europe/news/item/10-05-2023-physical-activity-in-the-eu--policies-that-make-people-happier
- https://www.internationaldays.co/event/move-for-health-day/r/recBJaC9VCnBr3dgs
- https://health.gov/healthypeople/objectives-and-data/browse-objectives/physical-activity
- https://www.emro.who.int/health-education/hed-events/move-for-health-day.html
- https://www.afro.who.int/sites/default/files/2017-06/hpr%20MoveForHealth.pdf
- https://www.hi.lt/uploads/Visuomenes_sveikatos_technologiju_centras/2022_m_suaugusiuju_gyvensenos_tyrimas_Rodikliu_ataskaita.pdf
- https://www.hi.lt/uploads/Visuomenes_sveikatos_technologiju_centras/Mokyklinio_amziaus_vaiku_gyvensenos_pokyciai_2021.pdf
- https://www.hi.lt/uploads/Sveikatos%20stiprinimo%20centras/Mityba%20ir%20fizinis%20aktyvumas/Mitybos_tyrimai/Mokyklinio_amziaus_vaiku_mitybos_iprociu_faktines_mitybos_ir_fizinio_aktyvumo_iprociu_tyrimo_ataskaita_2019_2020_m.pdf
- https://www.hi.lt/uploads/Sveikatos%20stiprinimo%20centras/Skyriu_info/Mityba_ir_fizinis_aktyvumas/Mitybos-tyrimai/Suaugusiu_ir_pagyvenusiu_Lietuvos_gyventoju_fizinio_aktyvumo_iprociu_tyrimo_ataskaita_2021_m.pdf
- https://www.hi.lt/uploads/Products/product_325/Bendrosios_fizinio_aktyvumo_rekomendacijos_visoms_amiaus_grupms_2021_m..pdf





















Atnaujinimo data: 2024-05-15 15:38:41