Pasaulio sveikatos organizacijos surengtame susitikime – apie skendimų prevenciją Europos Sąjungoje ir kaimyninėse šalyse

Lapkričio 18–20 d. Nordveike (Nyderlandai) įvyko Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) organizuotas susitikimas dėl skendimų prevencijos Europos Sąjungoje ir kaimyninėse šalyse. Šis susitikimas subūrė įvairių šalių politikus, visuomenės sveikatos ekspertus, mokslininkus ir praktikus pasidalyti patirtimi ir aptarti veiksmingiausius būdus, kaip sumažinti skendimų skaičių. Lietuvai renginyje atstovavo Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vyriausiasis specialistas Žilvinas Sakalius.
Svarbu įgyvendinti skendimų prevencijos priemones, kurios remiasi moksliniais tyrimais ir tarptautine praktika
Susitikimo metu buvo pristatyta skendimų situacija pasaulyje ir Europoje. PSO atstovai pasidalijo naujausia informacija ir pabrėžė, kad per pastaruosius metus pasaulyje užfiksuota daugiau nei 250 000 skendimų atvejų, dauguma jų – mažų ir vidutinių pajamų valstybėse. Be to, akcentuota itin svarbi problema, kad skendimai – viena iš pagrindinių vaikų ir jaunų žmonių (iki 24 metų amžiaus) mirties priežasčių. PSO atstovas paminėjo, kad daugelyje pasaulio šalių skendimų prevencija vis dar nėra sveikatos srities prioritetas, nepakanka duomenų apie skendimus bei koordinuotų veiksmų skendimų prevencijos srityje, todėl būtina parengti pasaulinę skendimų prevencijos ataskaitą. Taip pat pabrėžta, kad būtina įgyvendinti toliau išvardytas skendimų prevencijos priemones, kurios remiasi moksliniais tyrimais ir tarptautine praktika.
- Vaikų mokymas plaukti ir saugumo vandenyje įgūdžių ugdymas. Tai apima ne tik plaukimo technikos mokymą, bet ir gebėjimą atpažinti pavojingas situacijas ir tinkamai į jas reaguoti.
- Sąmoningumo kampanijos ir edukacija apie vandens pavojus, kurios didina visuomenės žinias ir skatina atsakingą elgesį šalia vandens telkinių.
- Greito reagavimo ir gelbėjimo tarnybų stiprinimo svarba – tai apima tiek profesionalių gelbėtojų mokymus, tiek reikalingos įrangos užtikrinimą pavojingiausiuose regionuose.
- Alkoholio vartojimo kontrolė šalia vandens telkinių, kuri padeda sumažinti rizikingą elgesį, bei duomenų apie skendimus rinkimas ir analizė, leidžianti tiksliau nustatyti rizikos zonas ir efektyviai paskirstyti prevencijos išteklius.
- Vyriausybių, nevyriausybinių organizacijų ir bendruomenių bendradarbiavimas. Vienas iš efektyvių pavyzdžių – bendros iniciatyvos, skatinančios skendimų rizikos mažinimą per tikslinius mokymus, finansavimą ir infrastruktūros gerinimą. Tokie projektai jau pasiteisino Švedijoje ir Australijoje, kur skendimų skaičius sumažėjo net 40 proc.
- Infrastruktūros gerinimo svarba – įrengiant apsauginius aptvarus, aiškius ženklus ir kitas priemones, padedančias sumažinti nelaimingų atsitikimų riziką.
Susitikime Australijos, Airijos, Nyderlandų ir Jungtinės Karalystės atstovai pasidalijo gerąja praktika, kaip būtų galima sumažinti skendimų skaičių. Pristatyta Airijos nacionalinė skendimų ataskaita, Australijos programos P.A.U.S.E (sąmoningumas, apsauga, naudokitės vandeniu atsakingai!) principai, kai kurių šalių baseinų saugos gairės ir kita aktuali informacija.
Pristatyta skendimų statistika ir bendra situacija Lietuvoje
Lietuvos atstovas Žilvinas Sakalius diskusijų metu pristatė skendimų statistiką ir bendrą situaciją mūsų šalyje ir dalyvavo diskusijose, kaip pagerinti skendimų prevenciją tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje. Pasidalyta informacija, kad 2000–2009 m. Lietuvoje kasmet buvo fiksuojama daugiau nei 400 skendimų aukų, iš jų – daugiau nei 50 vaikų. 2010–2020 m. laikotarpiu vidutiniškai per metus Lietuvoje skendo apie 200 žmonių, iš jų – 35 vaikai. Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuva pasiekė reikšmingų rezultatų mažinant skendimų skaičių – 2023 m. užfiksuota 80 skendimų aukų, iš jų – 3 vaikai. Nors skendimų skaičiai mažėja, tačiau Lietuva išlieka viena iš valstybių Europos Sąjungoje, kuriose nuskęsta daugiausia žmonių.
Susitikimo dalyviai nutarė surengti kitą skendimų prevencijai skirtą susitikimą 2025 m. vasarą Belgijoje.
Daugiau informacijos apie susitikimą gali suteikti Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vyriausiasis specialistas Žilvinas Sakalius el. p. [email protected].





















Atnaujinimo data: 2024-12-23 23:42:08