„Vienos sveikatos“ principas valdant antimikrobinį atsparumą prie apskritojo stalo subūrė įvairių sektorių atstovus
Lapkričio 28 d. Vilniuje įvyko Higienos instituto ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) biuro Lietuvoje organizuotas seminaras „Vienos sveikatos“ principas valdant antimikrobinį atsparumą Lietuvoje“, skirtas antimikrobinio atsparumo savaitei paminėti (lapkričio 18–24 d.). Šių metų Pasaulinės supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitės tema – „Kartu užkirskime kelią atsparumui antimikrobinėms medžiagoms“, raginanti bendradarbiauti įvairius sektorius, kad būtų išsaugotas šių labai svarbių vaistų veiksmingumas.
Seminaro tikslas – susipažinti ir aptarti naująjį PSO Europos regiono antimikrobinio atsparumo 2023–2030 m. planą, veiksmus ir bendradarbiavimo galimybes valdant antimikrobinį atsparumą mūsų šalyje. Renginyje dalyvavo 25 atstovai iš sveikatos priežiūros, veterinarijos, žemės ūkio ir aplinkos sektorių.
Dalyvius pasveikino PSO biuro Lietuvoje atstovė Ingrida Zurlytė ir Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro vadovė dr. Rolanda Valintėlienė, jos akcentavo antimikrobinio atsparumo keliamas grėsmes visuomenės sveikatai, ekonominę naštą šalims ir tarpsektorinio bendradarbiavimo svarbą, kovojant su šiomis grėsmėmis.
Renginyje PSO Europos regiono biuro Antimikrobinio atsparumo programos ekspertė Tine Rikke Jorgensen pristatė 2023 m. spalio mėn. patvirtintą PSO Europos regiono antimikrobinio atsparumo planą 2023–2030 m. Švedijos visuomenės sveikatos agentūros atstovė Emily Sellström ir Švedijos žemės ūkio valdybos atstovė Gunilla Ström Hallenberg supažindino su Švedijos veiksmais kovojant su antimikrobiniu atsparumu per „Vienos sveikatos“ požiūrį.
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovė dr. Jolanta Miciulevičienė kalbėjo apie antimikrobinio atsparumo situaciją Lietuvoje. Dr. R. Valintėlienė supažindino dalyvius su naujausiais antibiotikų suvartojimo duomenimis ir Lietuvoje vykdomomis iniciatyvomis, siekiant sumažinti antimikrobinį atsparumą.
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto bakteriologinių tyrimų skyriaus vedėja Česlova Butrimaitė-Ambrozevičienė pristatė bakterijų atsparumo antimikrobinėms medžiagoms stebėseną ūkių gyvūnuose. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus patarėja Kristina Stakytė supažindino dalyvius su VMVT vykdomomis programomis siekiant mažinti antimikrobinį atsparumą maiste, gyvūnuose ir pašaruose.
Tarpsektorinis bendradarbiavimas yra būtinas kovojant su antimikrobiniu atsparumu, nes ši problema apima ne tik medicinos, bet ir veterinarijos, žemės ūkio bei aplinkos sektorius. Efektyvus bendradarbiavimas leidžia integruoti politiką, reguliuoti antibiotikų naudojimą, skatinti inovacijas ir tarptautinį koordinavimą. Todėl labai svarbu skatinti bendradarbiavimą tarp įvairių sektorių, kad būtų išsaugotas šių itin svarbių vaistų veiksmingumas.
Seminaro pranešimai
AMR roadmap for the WHO European Region From evidence to action
Tine Rikke Jorgensen, PSO Europos regiono biuro Antimikrobinio atsparumo programos ekspertė
Swedish work against antibiotic resistance – a One Health approach
Emily Sellström, Švedijos visuomenės sveikatos agentūros Antibiotikų ir infekcijų kontrolės skyrius,
Gunilla Ström Hallenberg, Švedijos žemės ūkio valdyba
Antimikrobinio atsparumo valdymas sveikatos sektoriuje: antibiotikų suvartojimas ir iniciatyvos
Dr. Rolanda Valintėlienė, Higienos institutas
Antimikrobinio atsparumo situacija sveikatos priežiūros sektoriuje
Dr. Jolanta Miciulevičienė, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija
VMVT vykdomos programos siekiant sumažinti AMR maiste, gyvūnuose ir pašaruose
Kristina Stakytė, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba
Bakterijų atsparumo antimikrobinėms medžiagoms stebėsena ūkių gyvūnuose
Česlova Butrimaitė-Ambrozevičienė, Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas
Nuorodos į dokumentus
Antimikrobinių vaistinių preparatų vartojimo ataskaitos
PSO Europos regiono antimikrobinio atsparumo planas 2023–2030 m.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos 2023–2025 m. strateginis veiklos planas
Atnaujinimo data: 2023-12-07 11:24:30