Metodinės rekomendacijos parengtos siekiant atpažinti asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ) darbuotojų psichikos sveikatos problemas, susijusias su profesiniu nuovargiu, didelę riziką patirti perdegimą ir galimybes valdyti su šiomis problemomis susijusius psichosocialinės rizikos veiksnius.
Šiose metodinėse gairėse akcentuojama, jog svarbu mažinti medikų profesinį nuovargį darbe, nes tai tiesiogiai veikia jų sveikatą, darbo kokybę ir pacientų saugumą. Medikų nuovargis dažnai susijęs su fiziniu ir emociniu išsekimu, kuris gali lemti didesnę klaidų tikimybę, sumažinti darbo efektyvumą ir pabloginti gydymo kokybę. Nuolat patiriamas stresas ir perdegimas neigiamai veikia medikų psichikos sveikatą, didina depresijos, nerimo ir kitų psichologinių problemų riziką. Be to, aukštas profesinio nuovargio lygis mažina darbuotojų motyvaciją, didina personalo kaitą ir sunkina naujų specialistų pritraukimą į sveikatos priežiūros sektorių. Siekiant užtikrinti gerą pacientų priežiūrą ir išsaugoti sveikatos priežiūros sistemos efektyvumą, būtina kurti ir diegti strategijas, padedančias sumažinti medikų profesinį nuovargį bei pagerinti jų darbo sąlygas.
Leidinys skirtas ASPĮ dirbantiems profesinės sveikatos specialistams, darbuotojų saugos ir sveikatos specialistams, psichologams, vadovams ir kitų profesijų įstaigoje atstovams, kurie planuoja medikų profesinio nuovargio prevencinę veiklą sveikatos priežiūros įstaigose. Rekomendacijos taip pat gali būti naudingos organizuojant profesinio nuovargio prevenciją kito pobūdžio įmonėse, įstaigose ir organizacijose. Siekiant išvengti darbuotojų profesinio perdegimo rekomenduojama pagrindinį dėmesį skirti organizacinio lygmens pokyčiams bei stiprinant profesinės sveikatos tarnybų ir specialistų vaidmenį.
Pateikiama medžiaga parengta remiantis Higienos institute atliktu tyrimu „ASPĮ psichosocialinės darbo aplinkos ypatumai pokyčių laikotarpiu“ (2021–2022 m.) ir „ASPĮ darbuotojų profesinis nuovargis ir psichosocialinė aplinka pokyčių laikotarpiu“ (2023 m.), kitų Lietuvoje ir užsienyje atliktų tyrimų rezultatais, taip pat su darbuotojų sveikata ir gerove susijusių tarptautinių organizacijų ir institucijų pateikiama informacija.
Leidinys skelbiamas Higienos instituto interneto svetainės skyrelyje „Profesinės sveikatos centras“ -> „Profesinės sveikatos tyrimų skyrius” -> „Informacinė ir metodinė medžiaga“.
Daugiau informacijos gali suteikti Higienos instituto Profesinės sveikatos centro Profesinės sveikatos tyrimų skyriaus vyriauioji specialistė Toma Jasiukevičiūtė-Zelenko tel. + 370 5 212 2589 arba el. paštu [email protected].
Kodas Juridinių asmenų registre 111958286
Studentų g. 45A, LT-08107 Vilnius
Tel. +370 5 262 4583
Faks. +370 5 262 4663
El. paštas [email protected]
Mob. +370 631 91 257
El. paštas [email protected]
Tel. +370 5 262 4583
Faks. +370 5 262 4663
El. paštas [email protected]
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Pasirinkimas | Paaiškinimas |
---|---|