Psichosocialinių intervencijų teikimo standartų sveikatos priežiūros paslaugų kokybei tobulinti parengimas

Relaksacijos metodai, remiantis moksliniais tyrimais, yra itin naudingi valdant stresą ir atsipalaiduojant tiek sveikiems žmonėms, tiek esant įvairiems sutrikimams. Pagrindinis visų relaksacijos metodų tikslas yra mažinti patiriamą stresą ir nerimą per atsipalaidavimą. Įvairios atsipalaidavimo metodikos, tokios kaip progresyvinė raumenų relaksacija, vaizduote grįstos relaksacijos technikos, autogeninė treniruotė ir taikomoji relaksacija, gali būti taikomos skirtingomis formomis, kaip atskira psichologinė intervencija arba kompleksinės terapijos dalis įvairiose situacijose, siekiant pagerinti tiek fiziologinį, tiek psichologinį atsaką į stresą, kitų gydymo formų kontekste.

Relaksacijos standartai psichikos ir visuomenės sveikatos specialistams: praktinė ir teorinė mokslinės dalys

Skirtingų relaksacijų taikymo standartas, skirtas psichikos ir (ar) visuomenės sveikatos specialistams, dirbantiems visuomenės sveikatos biuruose ir asmens psichikos sveikatos priežiūros įstaigose. Šios relaksacijos praktikos remiasi moksliniais tyrimais ir yra itin veiksmingos streso valdymui bei relaksacijai, tiek sveikiems žmonėms, tiek esant įvairiems sutrikimams. Praktinėje dalyje galite rasti įvairius relaksacijos metodus ir patarimus, kaip didinti klientų motyvaciją dalyvauti praktikose užsiėmimų metu ir kaip sėkmingai praktikuoti relaksaciją namuose.

Pridedami standartai:

  1. Teorinis relaksacijos standartų psichikos ir visuomenės sveikatos specialistams parengimas
  2. Praktinis relaksacijos standartų psichikos ir visuomenės sveikatos specialistams parengimas

 

Mokomieji vaizdo ir garso įrašai

Progresyvinė raumenų relaksacija. Progresyvinė raumenų relaksacija (PRR) – tai relaksacijos metodas, kurį praktikuojant su raumenų įtampos ir atpalaidavimo pratimais gulint ar sėdint, galima atpažinti ir neutralizuoti streso požymius. Ši technika padeda nutraukti streso grandinę, grąžinant asmens pusiausvyrą ir stabilumą. Reguliarios PRR praktikos atpalaiduoja ir neutralizuoja neigiamą streso poveikį, leisdamos grįžti į vidinę pusiausvyrą.

Mokomasis filmas „Progresyvinė raumenų relaksacija gulint“

Mokomasis filmas „Progresyvinė raumenų relaksacija sėdint“

Autogeninė treniruotė. Autogeninė treniruotė – tai relaksacijos metodas, grindžiamas savistaba ir kūno funkcijų reguliavimu. Ji atliekama sėdint ar gulint ir apima 6 nuosekliai atliekamus pratimus. Prieš pradedant, rekomenduojama atlikti pratimus, atpalaiduojančius veido ir kaklo raumenis, siekiant maksimalaus efekto. Autogeninė treniruotė skatina savitaigą ir pasyvią relaksaciją.

Mokomasis filmas „Autogeninė treniruotė gulint“

Mokomasis filmas „Autogeninė treniruotė sėdint“

Audiovizualinė terapija. Audiovizualinė terapija – tai vaizdinių relaksacijų forma, kurioje naudojami relaksuojantys vaizduotės pratimai, dažnai pateikiami garso įrašuose. Praktikuojant, klausomasi specialiai pritaikytų garso ir (ar) vaizdo signalų, dažniausiai užmerktomis akimis. Tai gali būti lydima muzikiniu fonu ar gamtos garsais. Ši terapija padeda mažinti įtampą, nerimą, gerinti nuotaiką ir bendrą savijautą, stabilizuojant fiziologines organizmo funkcijas.

Mokomasis filmas „Audiovizualinė terapija“

Saugios vietos vizualinė praktika. Saugios vietos vizualinė praktika, kaip ir audiovizualinė relaksacija, yra vaizdinės relaksacijos forma, taikoma psichoterapijoje. Ši technika padeda asmeniui nurimti, jaustis saugiau ir suvaldyti stresą. Saugios vietos vizualizacija gali būti atliekama keliais būdais, įtraukiant prisiminimus iš vaikystės, suaugusiojo amžiaus patirtis arba sukuriant idealią, fantazijų pasaulio saugią vietą.

Mokomasis filmas „Saugios vietos vizualinė praktika gulint ir sėdint“

Kontroliuojamo kvėpavimo praktika. Kontroliuojamo (gilaus) kvėpavimo praktikos naudojamos stresui, nerimui ir emocijoms reguliuoti bei atsipalaiduoti. Bendri ypatumai apima dėmesį į kvėpavimą įvairiose kūno vietose, sąmoningą kvėpavimo valdymą, kuris užtikrina nusiraminimą ir psichofiziologinių reakcijų stabilizavimąsi.

Mokomasis filmas „Kontroliuojamo kvėpavimo praktika“

Kūno skenavimo su atjauta praktika. Kūno „skenavimo“ praktika (angl. Body scan) moko stebėti ir įsisąmoninti kūną bei perkelia dėmesį nuo vienos kūno vietos prie kitos. Kombinuojant su atjautos pratimais, tai gali būti efektyvus streso valdymo, nerimo mažinimo ir atjautos su kūnu stiprinimo būdas. Tai svarbu ne tik asmenims, patiriantiems stresą, bet ir sergantiems somatinėmis bei psichosomatinėmis ligomis, taip pat norintiems prevenciškai stiprinti psichologijos ir kūno sąveiką.

Mokomasis filmas „Kūno skenavimo su atjauta praktika“

Dėmesingų judesių praktikos. Dėmesingi judesiai yra efektyvi priemonė nusiraminimui, dėmesio koncentracijai ir sąmoningumui skatinti. Jie nereikalauja preciziško atlikimo ir nekelia rizikos neteisingai juos atliekant. Į šią praktiką nukreipiamas dėmesys į dėmesingumą, o ne į fizinį veiksmą. Terapinis poveikis kyla iš dėmesio koncentracijos į judantį kūną ir geresnio ryšio tarp psichologijos ir kūno. Dėmesingi judesiai puikiai papildo kitas siūlomas relaksacijos metodikas.

Mokomasis filmas „Dėmesingų judesių (remiantis Jon Kabat-Zinn metodika) praktikos“

Mokomasis filmas „Dėmesingų judesių (remiantis Thich Nhat Hanh siūloma metodika) praktikos“

Mokomasis filmas „Dėmesingų judesių (remiantis Tibeto pratimų metodika) praktikos“

Taikomosios relaksacijos metodika. Taikomosios relaksacijos metodika yra kompleksinis būdas mokyti asmenį greitai suvaldyti stresą net įtemptose situacijose. Jos tikslas yra išmokyti atsipalaiduoti per trumpą laiką ir greitai atpažinti bei įveikti nerimą per taikomosios relaksacijos įgūdžius. Ši metodika integruoja kitas relaksacijos praktikas, ypač progresyvinę raumenų relaksaciją.

Mokomasis filmas „Taikomosios relaksacijos metodika“

Dėmesingo įsisąmoninimo (įsisąmoninimo, atidos, angl. mindfulness) meditacinė praktika. Dėmesingo įsisąmoninimo (angl. Mindfulness) praktika, labai populiarėjanti pasaulyje, apima kūno ir kvėpavimo įsisąmoninimą bei sensorinių pojūčių, minčių, emocijų ir impulsų įtraukimą. Galima atlikti sėdint ar gulint. Ši meditacinė praktika skiriama nurimti ir susitelkti į dabartinį momentą.

Garso įrašas „Dėmesingo įsisąmoninimo (įsisąmoninimo, atidos, angl. mindfulness) meditacinė praktika“


Atnaujinimo data: 2024-02-05, 12:09:45